CoreTennis  :  56,449 tournaments covered  -  122,673 player profiles  -  2,074,471 tennis match results... and counting.

Last Week's Men's Winners

Futures
Uruguay F2 Futures (Paysandu, URU)
F, M. Linzer d. F. Mena 60 63
Israel F17 Futures (Tel Aviv - Ramat Gan, ISR)
F, D. Guez d. A. Muller 57 75 63
Qatar F5 Futures (Doha, QAT)
F, R. Ramanathan d. S. Ofner 75 63
F, N. Lootsma d. T. Papik 36 62 63
Chile F6 Futures (Santiago, CHI)
F, A. Tabilo d. G. Olivieri 64 46 63
Chile F5 Futures (Talca, CHI)
F, N. Jarry d. B. Malla 61 76(3)
Dominican Republic F1 Futures (Santiago de los Caballeros, DOM)
F, B. Sant'anna d. E. King 75 63
Egypt F35 Futures (Cairo, EGY)
F, J. Clarke d. L. Urrutia Fuentes 67(8) 63 61
Qatar F4 Futures (Doha, QAT)
F, D. Altmaier d. J. O'mara 75 63
Spain F39 Futures (Cuevas Del Almanzora (Almeria), ESP)
F, A. Santillan d. R. Ortega-Olmedo 61 61
Tunisia F34 Futures (Hammamet, TUN)
F, A. Balazs d. G. Diarra 63 76(1)
Turkey F48 Futures (Antalya - Kaya-Belek, TUR)
F, F. Silva d. L. Frigerio 62 63
Uruguay F1 Futures (Punta del Este - Maldonado, URU)
F, O. Luz d. J. Sorgi 46 62 62
Indonesia F4 Futures (Jakarta, INA)
F, S. Imai d. E. Couacaud 76(3) 63
F, P. Michnev d. N. Lootsma 76(2) 64
Cyprus F3 Futures (Larnaca, CYP)
F, M. Neuchrist d. L. Miedler 76(3) 63
Colombia F9 Futures (Villavicencio, COL)
F, N. Santos d. D. Galan 64 62
Israel F16 Futures (Tel Aviv - Ramat Gan, ISR)
F, Y. Mertens d. M. Lescure 63 62
USA F39 Futures (Waco, TX, USA)
F, R. Shane d. J. Hiltzik 26 76(7) 64
Boys 18 G1
F, M. Kecmanovic d. B. Sigouin 62 61
Boys 18 G3
F, S. Banthia d. A. Vashistha 64 76(2)
Boys 18 G4
F, S. Kotecha d. K. Cheruiyot 64 76(6)
Junior Zagreb Cup (Zagreb, CRO)
F, F. Marozsan d. M. Fekiac 60 60
F, D. Suresh d. D. Sunish 26 62 63
Boys 18 G5
Cantegril Bowl (Punta Del Este, URU)
F, F. Comesana d. F. Escalona Ordenes 64 62
Copa Nicarao (Managua, NCA)
F, A. Marquis d. S. Quiros 76(4) 62
F, G. Zeppieri d. A. Fouad 75 75
F, M. Park d. F. Yoshino 61 62
F, E. Hudd d. M. Sulen 64 64
Bridgestone Tecnifibre Tour (Hokuto-City, JPN)
F, R. Matsuda d. R. Ata 75 64
F, L. Rottoli d. G. Loffhagen 16 75 64
APT Junior Open (Asuncion, PAR)
F, L. Molina d. F. Diaz Acosta 63 64
BelGlobal Cup (Minsk, BLR)
F, A. Binda d. V. Yulik 36 63 64
Panama Bowl (Llanos de Curundu, PAN)
F, M. Ferreira Leite d. G. Davis 60 61
Boys 16
F, V. Arbelaez Prati d. E. Bautista 61 61
F, E. Vanshelboim d. M. Vasiliauskas 26 62 76(5)
F, E. Lopez d. N. Goenaga 62 61
F, E. Bowen Fernandez d. P. Gutierrez 46 62 62
F, E. Vanshelboim d. S. Kyzas 62 64
F, A. Matusevich d. J. Hersey 64 76(5)
Boys 14
Copa Nicarao (Managua, NCA)
F, R. Diaz d. L. Marquez 63 64
F, M. Politowicz d. O. Tinius Stave Lepsoe 64 76(5)
F, L. Gonzalez Ramirez d. N. Nino Mendoza 76 75
Goteborg Open U14 (Goteborg, SWE)
F, A. Heinonen d. S. Abboud 67(5) 64 75
Norrkoping Junior Open (Norrkoping , SWE)
F, A. Heinonen d. L. Borg 75 60
Pajulahti Cup (Nastola, FIN)
F, I. Kudriashov d. J. Pinnington Jones 46 64 61
F, L. Gonzalez Ramirez d. M. Quintero Castillo 75 60
F, G. Rodríguez Rojas d. A. Montufar 64 62
F, Z. Khan d. B. Yunchaokete 63 63
Boys 12
Memorial Luzio Vaz (Coimbra, POR)
F, H. El Amine d. D. Morais 62 75
Vilnius Cup U12 (Vilnius, LTU)
F, F. Pieczonka d. A. Kukasian 62 62
F, G. Kang d. J. Braswell 61 62

Last Week's Women's Winners

USD 25,000
$25,000 Santiago (Santiago, CHI)
F, T. Zidansek d. P. Goncalves 61 64
USD 10,000
$10,000 Tel Aviv-Ramat Gan (Tel Aviv-Ramat Gan, ISR)
F, M. Paigina d. D. Khazaniuk 62 61
$10,000 Djibouti (Djibouti, DJI)
F, M. Lazareva d. R. Bhatia 76(10) 63
$10,000 Solapur (Solapur, IND)
F, D. Marcinkevica d. A. Gasanova 63 76(4)
$10,000 Cordenons (Cordenons, ITA)
F, L. Andrei d. L. Schaeder 64 62
$10,000 Castellon (Castellon, ESP)
F, I. Wallace d. A. Gamiz 62 61
$10,000 Hua Hin ( Hua Hin, THA)
F, A. Ka d. C. Hsu 46 60 76(0)
$10,000 Hammamet (Hammamet, TUN)
F, C. Alves d. G. Sanesi 63 60
$10,000 Antalya (Antalya, TUR)
F, A. Bukta d. V. Lukacs 64 26 64
$10,000 Tel Aviv-Ramat Gan (Tel Aviv-Ramat Gan, ISR)
F, D. Khazaniuk d. M. Kolodziejova 75 63
$10,000 Cairo (Cairo, EGY)
F, B. Marinkovic d. J. Stojanovic 61 60
Girls 18 G1
F, M. Carle d. V. Gracheva 26 75 63
Girls 18 G3
F, M. Yadav d. S. Park 60 67(3) 63
Girls 18 G4
F, D. Achong d. V. Rozenkova 61 64
Junior Zagreb Cup (Zagreb, CRO)
F, A. Biskic d. D. Turkovic 64 63
F, E. Lee d. R. Tanaka 62 64
Girls 18 G5
Copa Nicarao (Managua, NCA)
F, L. Meyer Auf Der Heide d. L. Vasilyuk 61 62
Cantegril Bowl (Punta Del Este, URU)
F, A. Farulla Di Palma d. G. Giraldo 62 60
F, D. Khodan d. D. Ahmed 61 60
F, A. Viktorovitch d. C. Hennemann 60 62
Bridgestone Tecnifibre Tour (Hokuto-City, JPN)
F, M. Uchijima d. H. Kobayashi 75 63
Panama Bowl (Llanos de Curundu, PAN)
F, L. Meyer Auf Der Heide d. A. Arseneault 62 61
F, V. Rozenkova d. C. Avomo Ella 16 75 62
APT Junior Open (Asuncion, PAR)
F, L. Chileno d. R. C Silva 64 60
BelGlobal Cup (Minsk, BLR)
F, E. Volodko d. R. Mertena 76(6) 76(5)
Girls 16
F, A. Ristevska d. M. Kallistrou 26 61 60
Cantegril Bowl (Punta Del Este, URU)
F, N. Aruj d. M. Pereira 63 64
F, C. Echavarria d. I. Perez 62 61
F, E. Jacquemot d. A. Shcherbinina 63 62
F, L. Rodriguez d. S. Patino Ramirez 63 64
F, D. Lizano d. A. Rosales 60 62
F, K. Volynets d. V. Hu 63 62
Girls 14
F, C. Mora d. S. Prieto w/o
Goteborg Open U14 (Goteborg, SWE)
F, K. Milicevic d. L. Wikander 75 62
F, A. Leclercq d. M. Mutavdzic 62 64
Norrkoping Junior Open (Norrkoping , SWE)
F, T. Di Girolami d. P. Wygonowska 64 63
Pajulahti Cup (Nastola, FIN)
F, D. Semenistaja d. M. Semenistaja w/o
F, L. Villamil Caita d. A. Basto Parra 63 64
F, M. Ortega d. A. Minda 63 36 60
F, G. Pielet d. E. Raducanu 62 63
Girls 12
Memorial Luzio Vaz (Coimbra, POR)
F, N. Berecoechea d. L. Vocke 76(6) 26 62
Vilnius Cup U12 (Vilnius, LTU)
F, A. Zyryanova d. S. Zeynalova 62 60
F, D. Plekhanova d. K. Scott 64 75
AddThis Social Bookmark Button